Hypotéky

Pakliže řešíte otázku bydlení, jistě jste si uvědomili, že musíte pečlivě rozmýšlet hned několik faktorů. Kromě klasických faktorů jakými jsou: účel stavby (chcete zde podnikat nebo bydlet s rodinou?), propozice stavby podle jejího účelu, lokalita, nejbližší okolí (platí zejména, pokud hledáte nemovitost pro dlouhodobý život, vybudování rodinného zázemí) a další celou řadu aspektů.

Jedním z nejdůležitějších aspektů, které je třeba rozmýšlet při nakupování nebo rekonstrukci některé nemovitosti, je financování. Ať už provádíte jen drobné úpravy na celé budově, tedy finální úpravy, nebo se naopak chcete věnovat kompletní přebudování celého bytu nebo domu a nebo snad dokonce chcete začít zcela od začátku a vybudovat si vlastní dům, které bude základem rodinného zázemí. V každém případě je nutné promyslet financování stavby, ať jde již o rekonstrukci, nebo kompletní novostavbu.

Nejsnadnější cestou, která mnohdy pomůže celé rodině při budování jejich snu o společném životě, je hypotéka. Jedná se o možnost, která značně usnadní celý proces půjčování peněz, je důvěryhodná i pro člověka, který si půjčuje, tedy respektive i pro všechny ostatní strany celého procesu hypotéky. Banka, která hypotéku umožní čerpat, si obvykle velmi dobře ohlídá tok peněz, tedy zda peníze putují tam, kam putovat mají. To je vlastně smyslem a jednou z podmínek pro úspěšné zřízení hypotéky.

Co je to hypotéka?

Jedná se o jednoduchý způsob půjčky, jejíchž hlavní myšlenkou je půjčit peníze žadateli jen a pouze k účelu investice do nemovitosti. Ať už jde o koupi nového domku nebo rekonstrukci toho stávajícího, hypotéka je obvykle svázána s oním objektem (nemovitostí), na kterou si půjčujeme, velmi silně.

Pokud již není hypotéka vázaná na nemovitost, ale na jakoukoli věc, tedy má více možnost využití, včetně možnosti investice do ostatních odvětví, tedy ne jen do trhu s nemovitostmi, pak se již nejedná o tu ryze klasickou hypotéku, kterou známe, ale o nový model hypotéky: americkou hypotéku.

Samozřejmostí je, že si banka na oplátku účtuje určitý úrok, obvykle se ale jedná o poměrně nízký úrok. U výše úroku je důležité, jaký typ hypotéky jsme zvolili, ale není to ve finále tak markantní informace.

Typy hypoték

Jak již bylo řečeno výše, existuje několik způsobů, jak rozdělit hypotéky dle jejich formy, využití, splácení, úroků a mnoha dalších informací. Základním rozdělením je rozdělení na:

- účelové hypotéky – tedy klasická hypoték určená pro financování nemovitosti

- neúčelové hypotéky – tedy americká hypotéka, která žadatele nijak neomezuje co se týče použití a financování, protože se neomezuje jen na nemovitosti

Klasická účelová hypotéka

Klasickou (účelovou, běžnou) hypotéku lze použít pro:

 • koupi nemovitosti, stavebního pozemku
 • výstavbu nemovitosti
 • rekonstrukci, modernizace či opravy nemovitosti, tedy jakémukoliv typu přestavby objektu
 • splacení úvěru či půjčky použité na financování nemovitosti
 • získání vlastnického podílu (např. vypořádání společného jmění manželů)

Pokud se rozhodnete zřídit hypotéku, tak obvykle musíte být rozhodnutí, jakou nemovitost budete kupovat nebo opravovat. Pokud jste, není problém domluvit s bankou hypotéční proceduru, přičemž peníze z ní můžete použít na:

 • nákup pozemku pro stavbu
 • obyvatelnou nemovitost
 • rekreační nemovitost
 • bytový panelový dům
 • objekty užité pro podnikání

Při zřizování klasické hypotéky se řídí maximální částka, kterou může žadatel dostat, podle ceny zastavené nemovitosti. Pokud tedy kupuje nemovitost, pak dostane v případě účelové půjčky obvykle 70, 80 někdy i více % z hodnoty nové nemovitosti, kterou zároveň i ručí.

Zřízení hypotéky

Nejedná se o složitou proceduru. Pravidla, potřebné informace a doklady stanoví banka, stejně jako případné limity, úrokovou míru a další vlastnosti půjčky. Velká část bankovních ústavů nabízí k hypotékám i další své služby, nejčastěji pojištění a připojištění.

Do roku 2002 také stát podporoval rozvoj hypoték, proto umožňovala snížení úroku formou státních příspěvků. Protože se ale tyto příspěvky určovaly podle aktuální situace hypoték na českém trhu, v dnešní době finanční krize jsou příspěvky nulové, lze využít jen úlevy max. do výše 300 tis. ve formě odpočtu zaplacených hypotéčních úroků z daňového základu.

Hypotéční banky

Vybrat vhodnou banku, která bude nabízet výhodné nastavení hypotéky, je poměrně těžké, a to vzhledem k enormnímu počtu bank v Čechách, které nabízí hypotéky (něco málo přes 20 ústavů).

Na internet lze nalézt srovnání těchto hypoték. Najdete zde výsledky, které vás přesvědčí, jakou banku zvolit. Oblíbenými jsou banky: mBank (hypotéka mHypotéka), LBBW Bank (Účelový hypoteční úvěr), Citibank (Hypotéka bez doložení příjmů), Česká pojišťovna) Hypotéka České pojišťovny na 80 %), ČSOB (ČSOB Hypotéka 2 v 1 na 85 %), GE Money Bank (tarify 85 a 100 %), Komerční banka (Klasik a Plus) a samozřejmě Hypoteční banka s širokým portfoliem asi 6-ti hypotéčních služeb.

Splácení hypotéky

Anuitní splácení (stejné měsíční platby po celou dobu vedení hypotéky)

Progresivní splácení (měsíční splátka je zpočátku menší, časem se zvyšuje)

Degresivní splácení (opak progresivní; měsíční splátka je na začátku vyšší, s postupem času klesá)

Americká hypotéka

Ve zkratce jde o to, že americká hypotéka není omezena v rozsahu, v kterém můžete nabyté peníze použít. To znamená, že můžete financovat:

 • nemovitosti
 • movité věci
 • pro příklad: dovolená, pobyty, nákup elektroniky, operaci, splácení dluhu, který vznikl kvůli financování nemovitosti

Takováto hypotéka se pak řídí téměř všemi základními pravidly, která žadatel musí dodržet, tedy zastavení nemovitostí, úroková míra vypočtená z peněžní hodnoty zastavené nemovitosti a další…

Podrobnější informace o Americké hypotéce najdete na webu Online Půjčky.

Maximální částka u americké neúčelové hypotéky je stanovena na 60% ze zastavené nemovitosti. 26.7.2010© 2021 www.pujckyihnedbezregistru.cz
Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Upozornění: Na těchto stránkách můžete narazit na neaktuální informace. Stránky nyní aktualizujeme.